V kontexte dnešného Dňa Zeme znie odkaz posádky Artemis II o čosi intenzívnejšie.

Prešlo niekoľko dní od ukončenia misie Artemis II, ktorá nám po viac než päťdesiatich rokoch sprostredkovala nielen krásu mesiaca. Členovia posádky počas takmer celej misie komunikovali so svetom. Okrem dych vyrážajúcich fotografií, na zhotovenie ktorých sa dlho pripravovali v špeciálnom fotografickom kurze, s nami zdieľali i svoju autenticitu. Od expertov z NASA by obyčajný človek, akým som, očakával predovšetkým strohé vyjadrenia, prepletené technickými termínmi a vedomosťami z fyziky a astronómie. Boli sme však svedkami delenia sa o dojímavý úžas, vďačnosť, humor i veľmi vrúcne priateľstvá medzi štyrmi ľuďmi, ktorí sa stali priateľmi nás všetkých.
Najsilnejším momentom bol ich návrh pomenovať predtým neobjavený mesačný kráter podľa zosnulej manželky jedného z prítomných astronautov. Po vyslovení návrhu sa im, vznášajúcim sa v priestore kapsule Orion, roztriasli hlasy a spontánne sa objali. My tu na Zemi, sledujúci túto slávnostnú chvíľu, sme sa tak na okamih stali svedkami niečoho hlboko intímneho, niečoho, čo presahuje bežný zážitok. Mnohí z nás si zotreli z líca nečakanú slzu a na chvíľu pocítili tú všeobecnú, všeobjímajúcu ľudskosť, voňajúcu súcitom a spolupatričnosťou.
Po návrate späť medzi nás zazneli z úst Christiny Koch, jedinej a prvej ženy, ktorá sa stala súčasťou takto významnej misie, slová, ktoré roztlieskali celú sálu: „Planéta Zem, vy ste posádka!“
Svet sa triešti na tisíc nenávistných kúskov. Naše mikrovesmíry – rodiny, pracovné prostredia, politické spektrá i medzinárodné vzťahy – sú dnes zafúľané túžbou po moci, zranenou pýchou a chamtivosťou. Planéta Zem, my sme posádka! Uprostred čiernej tmy vesmíru sme, podľa slov očitých svedkov spred niekoľkých dní, oázou života. Máme privilégium byť obyvateľmi tejto planéty.
Dnes spoločne slávime Deň Zeme. Skúsme ho vnímať nielen z pohľadu environmentálnych tém, ktoré sú, samozrejme, dôležité. Pripomeňme si ho aj ako príležitosť žiť spolu s ostatnými, bok po boku, a zdieľať spoločne to, čo nám je ako ľuďom vlastné – záujem o seba navzájom.
…
Do textu, ktorý ste dočítali, sme investovali svoj čas, energiu a námahu. Chceme prinášať originálne, láskavé a jedinečné texty a chceme to robiť dlhodobo. To sa nám podarí len vďaka ľuďom, ktorí sa rozhodnú nás podporiť, aj drobnou sumou mesačne. Takto bude môcť náš obsah byť dostupný všetkým a zadarmo. Pridajte sa k našej snahe tu.